Firemní "dluhopisové Las Vegas" má v Česku další oběti. Skupna C2H je v naprostých troskách

17.02.2021

V posledních dvou letech se tak tisíce střadatelů spálily například na dluhopisech internetového obchodu Zoot, společnosti EMTC či na směnkách slovenské finanční skupiny Arca. A také řada menších firem nezvládla břemeno vlastních obligací. Viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký v této souvislosti v minulosti označil dění na tuzemském trhu za "dluhopisové Las Vegas". Jeho podstatou je, že před pár lety se mnoho společností rozhodlo získat peníze na svůj rozvoj vydáním dluhopisů. Bylo to jednodušší než si jít pro peníze do banky. A také méně kontrolované a o to rizikovější pro investory.

Úpadek KARA Trutnov

Dějiny budoucího příběhu se začaly odvíjet již v 16.století, když v chudých východních Čechách lidé podomácku činili a prodávali kůže. Postupně se obchodu s kožkami chytli šikovní, většinou židovští a němečtí obchodníci. Za první republiky odvětví kvetlo, etablovalo se několik úspěšných firem vyvážejících do světa, jenže pak přišla krize, válka, výroba králičích vest pro Wehrmacht a znárodnění. Kožešnické podniky pohltil národní podnik Kara, který si za komunistické éry udržel pozici největší firmy v odvětví. Po převratu se podnik rozsypal, ale nejcennější část Kary jakž takž léta fungovala. Před dvěma lety ji koupil mladý podnikatel Michal Mička. Jenže firma se formálně nachází ve stavu úpadku od 10. února, přičemž tato skutečnost byla zapsána na rejstřík 12. února. Stalo se tak na základě insolvenčního návrhu věřitele České spořitelny. Ta disponovala pohledávkami ve výši 166 milionů. KARA Trutnov byla, na rozdíl od Pietro Filipi, ziskovou společností. Ztráta její kontroly je pro C2H signálem, že je situace pro dluhopisové a směnkové věřitele velmi nepříjemná.

Insolvenční návrh Pietro Filipi

Značku Pietro Filipi založil v roce 1993 Petr Hendrych. V té době se mu narodil syn Filip a kombinací křestních jmen vznikl název. První vlastní prodejní pobočku Pietro Filipi otevřelo v roce 2001 v OC Nový Smíchov. Do té doby značka své modely pouze dodávala do multibrandových obchodů s oblečením. Z původní kočárkárny v Nuslích a pár zaměstnanců se firma rozrostla až do pozdějí podoby, kdy měla čtyřicet poboček v šesti zemích světa. Nyní Společnosti pietro filipi, s.r.o. a pietro filipi stores, s.r.o. se nacházejí v insolvenčním řízení. Přihlášená je opět Česká spořitelna, která si nárokuje 48 milionů korun. Insolvenční návrh v tomto případě na sebe podaly přímo společnosti. Mezičlánky v C2H Retail Holding Konstrukce C2H Retail Holdingu je poměrně nešikovná pro jeho věřitele z řad dluhopisů. Mezi firmami KARA Trutnov, pietro filipi a pietro filipi stores totiž existují mezičlánky v podobě entit pietro filipi holding a C2H PE SPV alfa. Problém je, že vůči těmto entitám nedrží věřitelé pohledávky. Tudíž se mohou celkem efektivně vyhýbat insolvenci. Tedy C2H si udržel jakousi omezenou kontrolu nad situací tím, že tyto firmy dosud kontroluje.

Dluhopisy C2H Retail Holding

V tuto chvíli mohou dluhopisoví věřitelé požádat o předčasné splacení dluhopisů na základě porušení závazku limitu zadlužení (4.4.2.2.) ze společných emisních podmínek a uplatnění bodu 4.9.1.1. bod c společných emisních podmínek. Není potřeba svolávat schůzi dluhopisových věřitelů, stačí poslat Emitentovi oznámení dle bodu 4.9.1.2. společných emisních podmínek. Všem věřitelům toto doporučujeme udělat, protože až na základě toho bude reálně možné, aby emitent dluhopisů C2H Retail Holding skončil v insolvenci. Insolvence je ochranou věřitelů před tím, aby ze skupiny nebyla vyvedena aktiva.

C2H Equity

C2H Equity se zbavil podílu ve společnosti C2H Immovables s.r.o. Tedy firmy, která se věnovala investování do nemovitostí. Problémem ovšem je, že se mateřská společnost zbavila firmy v situaci, kdy již čelila tomu, že nebyla schopna řádně plnit závazky vůči věřitelům. Zápis v obchodním rejstříku proběhl až 3. 12. 2020. Tedy v situaci, kdy již byla firma ve velkých potížích a měla po splatnosti řadu závazků. Ten, kdo získal podíl od C2H Equity, je Martin Hes. Je velkou otázkou, jak z výnosu z prodeje tohoto 70 % obchodního podílu budou  spokojováni věřitelé C2H Equity. Michal Mička jim totiž bude muset logicky vysvětlovat, že touto transakcí nebyla porušena jejich věřitelská pozice. Pokud by se totiž ukázalo, že za firmu bylo zaplaceno nějakou formou  zápočtu pohledávky, tak by ostatní věřitelé mohli tuto transakci považovat za upřednostňování věřitele. Celou situaci je potřeba i chápat v kontextu toho, že C2H vyvíjela aktivity na podzim k tomu, aby investory uklidnila a aby jí do insolvence neposlali. Naopak se snažila do poslední chvíle získávat finanční prostředky formou půjček ještě v průběhu září. Mička věřitele o tom, že bude prodávat nemovitostní divizi C2H Immovables neinformoval. Důležité je zmínit i fakt, že C2H Equity uprostřed koronavirové krize sbírala peníze od investorů na avizovanou akvizici společnosti Blažek. Tyto informace proběhly nejen médii, ale zároveň byly komunikovány přímo na obchodních poradách s obchodníky. Není jasné, na co tak významná část takto vybraných prostředků byla použita. Bude však nepochybně na orgánech činných v trestním řízení, aby tyto skutečnosti vyšetřily.

C2H Financial

V nejhorší pozici jsou věřitelé prvního dluhopisového programu.  Ti v tuto chvíli dokonce ani ještě nemohou požádat o předčasné splacení, protože neuplynulo 60 pracovních dnů od situace, kdy neobdrželi řádně úroky. Jsou defacto poslední na řadě a musí nečinně přihlížet v tuto chvíli.

AIDO

Finančně poradenské firmy AIDO Invest a AIDO Group, kde C2H Equity vlastní 50 % podíly, se snaží prodat na trhu zbývající akcionáři a management. Tato firma (ve skutečnosti 2 firmy), kterou slouží jen pro to, aby prodávala dluhopisy pana Mičky, dříve působila pod názvem F&P Consulting. Nyní se nachází ve stavu personálního rozkladu.

Závěr

Více než 1 mld. dluhů akumulovala společnost C2H Equity a její dcery během svého tříletého podnikatelského působení, velká část věřitelů velkou část peněz pravděpodobně už nikdy neuvidí, protože majetek nacházející se ve skupině je zcela minimální v poměru k dluhům. Mezi poškozenými investory jsou lidé z řad drobných investorů i bohatých podnikatelů. Většina se nechala zlákat vizí velkolepých plánů na konsolidaci módního trhu. Velká část investorů se rozhodovala na základě dojmu z kvality výrobků, které firma nabízela prostřednictvím svých firem. Někteří věřili v dobré výsledky díky rozsáhlé mediální aktivitě skupiny. A v neposlední řadě mnoho lidí přecenilo význam osobního ručení za půjčky či ručení mateřské společnosti. Ale také mnoho lidí si neumělo představit, jaké problémy mohou vyvstat v souvislosti s covidem, když do C2H investovali v letech 2017-2019. Mohl to mladý podnikatel bez výraznějších zkušeností zvládnout? On asi ne, někdo jiný možná ano. Neměl by to jednoduché ani bez covidu, ale dobré časy by mu daly šanci. Příběh C2H není černobílý. Ti, co budou říkat, že to bylo šméčko od počátku, nemají pravdu. Firmy ve skupině C2H reálně podnikaly. Finanční řízení bylo nicméně divoké. Problémy vyvolané covidem byly nepředstavitelné. Konec je ale spíše hořký pro většinu. Ne kvůli tomu, že skupina padla. I krachovat se musí umět se ctí.

Zdroj: ComSense, YDC, HN, E15