Hypotéky: Naposledy pod dvěma procenty? Průměrná sazba v únoru klesla pojedenácté v řadě

18.03.2021

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů na tuzemském trhu byla letos v únoru podle dvou indexů těsně pod hranicí dvou procent. Podle únorového Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, který byl zveřejněn v pondělí, byla na hodnotě 1,98 procenta, zatímco podle včera zveřejněných únorových dat ukazatele Fincentrum Hypoindex byla sazba na 1,93 procenta. Oproti únoru loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,42 procenta, došlo ke snížení o 0,49 procentního bodu.

Rozdíl, jenž vyplývá z rozdílné metodiky a objemu sledovaných hypoték, není tak podstatný. Zásadnější je to, že hypoteční trh dál láme rekordy. Objem poskytnutých hypoték vzrostl proti lednu o dalších pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,9 miliardy korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,7 miliardy korun. Ve druhém měsíci letošního roku sjednaly banky 9948 hypoték, což je o 1568 více než v lednu a o 2856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun. Přitom ještě před čtyřmi lety se pohybovala kolem dvou milionů korun.

Obrovský zájem o hypoteční úvěry tlačí na realitní trh stále více peněz. To vzhledem k omezené nabídce nemovitostí vede k růstu jejich cen. Kvůli vysokým cenám nemovitostí si lidé musí půjčovat stále více peněz, což výrazně zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení u lidí s průměrnými a nižšími příjmy. "ČNB tak nepřímo nafukuje bublinu na nemovitostech a nutí lidi nejen se více zadlužovat, ale i nakupovat dražší bydlení," upozornil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Otočení v trendu hypotečních sazeb může podle něj vést k ochlazení poptávky po nemovitostech. Bublina na nich může splasknout a řada lidí, kteří kupují na vrcholu a mají hypotéku tzv. 'na krev', se může dostat do potíží se splácením, podotkl.

Důvody rekordního zájmu o hypotéky nadále souvisejí s koronavirovou situací, míní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Lidé neutrácejí. Vklady domácností vzrostly za rok o 350 miliard korun. Nemovitost je tak dobrým způsobem, jak ochránit své peníze do budoucna před inflací, poznamenal.

Za vysokou poptávkou je obrovský zájem o refinancování, doplnil ředitel hypoték Raiffeisenbank Milan Voldřich. To, že se průměrná sazba v únoru ještě nezměnila, je podle něj důsledek garancí, které banky drží při vyřizování žádosti zpravidla nejméně 30 dnů. "Pro příští měsíce už toto platit nebude a zdražení se nevyhneme," podotkl.

Česká národní banka (ČNB) sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték, zájem o hypotéky ale nepolevuje, a tak se bankám otvírá prostor pro zvyšování hypotečních sazeb.

Velmi nízkým úrokovým sazbám u hypoték s největší pravděpodobností odzvonilo a je třeba počítat s tím, že v březnu a dubnu půjdou postupně nahoru. Důvodem je především zvyšování úrokových sazeb u poskytovatelů hypotečních úvěrů.

Zvýšení se nejvíce projevuje u fixace úrokové sazby na pět a více let. Klienty tak v dalších měsících čeká mírné zdražení hypotečních úvěrů, které se projeví hlavně zvýšením měsíční splátky.

Klienti se musí připravit na to, že měsíční splátky jejich hypoték zcela jistě porostou, i když zatím jen mírně. Po menších poskytovatelích hypotečních úvěrů totiž postupně zvedají úrokové sazby i velcí hráči na trhu.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 procent od 2,29 procenta.

V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 procenta.

Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu


Zdroj: YDC, ČTK